Latviešu valoda NT datorā


Sākumlapa ŠĪS LAPPUSES SATURS CAUR UN CAUR IR ATKARĪGS NO JAUTĀJUMIEM UN IEROSINĀJUMIEM, KURUS JŪS IESŪTĪSIET.
Uzklikšķini šeit -»

Lai arī šos tekstus esmu rakstījis pēc vislabākās sirdsapziņas, tomēr neuzņemos nekādu atbildību par to, ko Jūs varētu nodarīt datoram un visam, kas tajā iekšā.
Šeit atrodami ieteikumi kā latviskot NT neizmantojot atsevišķi nopērkamos Latviskotājus. Viss, kas jums papildus nepieciešams – atvilkt pielabotos klaviatūras dziņus. Šajā arhīvā atrodas klaviatūras dziņi Latviešu rakstībai dažādiem logiem – «Windows 3.1», «Windows 9x», «Windows NT 3.50», «Windows NT 4.0», «Windows 2000». Tālāk aprakstīta NT 4.0 Latviskošana.

Dziņa ievietošana sistēmā

Dziņa ievietošanu sistēmā var izdarīt tikai lietotājs ar administratora pilnvarām.
  1. Par sistēmas pamatvalodu izvēlas „Latvian”
  2. Vienai no klaviatūrām (Input Locales) par dzini (Layout) izvēlas „US International”.
  3. Latviešu valodai ar UNICODE atbalstu par dzini izvēlas „Latvian (QWERTY)”.
  4. Pārlaiž datoru. Ja pēc sistēmas pārlaišanas ir pabojāti ekrāna fonti (kļuvušu maziņi un ķeburaini), jāieliek NT SP (vismaz 4).
  5. No atvilktā arhīva iekopē direktorijā \WinNT\System32\ failu «Kbdusx.dll» un «Kbdlv1.dll». Faili ar tādu pašu nosaukumu tur jau atrodas, tie ir jāpārraksta.
  6. Atceris, ka SP uzlikšana pārraksta šos failus. Tie jāpārkopē atkal no jauna.

Dziņa aktivizēšana

Veic katrs lietotājs
  1. Vienai no klaviatūrām (Input Locales) par dzini (Layout) izvēlas „US International”.
  2. Latviešu valodai ar UNICODE atbalstu par dzini izvēlas„Latvian (QWERTY)”.
  3. Ja lieto UNICODE neatbalstošu treksta redaktoru, piemēram, «MS Word 7», savai pamatklaviatūrai (Default input locale) izvēlas neLatviešu ar dzini „US International”.
  4. Ja lieto UNICODE atbalstošu treksta redaktoru, piemēram, «MS Word 97», savai pamatklaviatūrai izvēlas Latviešu ar dzini „Latvian (QWERTY)”.

Izmantošana

Papildus burta iegūšanai tiek izmantota aktīvā zīme. Papildus burtu iegūst, ievadot aktīvo zīmi (nospiežot un atlaižot atbilstošo taustiņu vai taustiņu kombināciju), pēc tam vajadzīgo burtu. Ja šāda kombinācija dzinī ir paredzēta, iegūst atbilstošo papildus burtu, ja dzinis šādu kombināciju neparedz, rezultāts ir divi simboli: aktīvā zīme un ievadītais burts. Ja nepieciešams iegūt pašu aktīvo zīmi, tad, pēc tās ievadīšanas, jānospiež starpotājs („spacebar”).

Aktīvās zīmes ir: apastrofs ('), pēdiņas ("), gravis(`), tilde (~) un jumtiņš(^). Latviešu mīkstie un garie burti (atbilstoši „US International” – CP-1257 kodējumam, bet „Latvian (QWERTY)” – UNICODE Baltijas lappusei) iegūstami ar apastrofa palīdzību. Burti ar umlautu un esceta iegūstami ar pēdiņas palīdzību. Daudzi simboli iegūstami ar kombināciju Ctrl_Alt_taustiņš. Ar šo kombināciju iegūstamo simbolu klāst abiem klaviatūru izkārtojumiem ir vienāds.

Igūstamie simboli (UNICODE)


priede.bf.lu.lv Bioloģijas fakultāte Datorklase Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
Pamatlapa BF Datorklase Sākums Raksti mums
Lappusi
«Latviski.shtml»
veidoja
karlo@lanet.lv
2014.08.20-14:27
Lapa ir publicēta ar    CC    BY–SA    3.0 licenci. Ja lapā ir ietvertas daļas uz kurām attiecas cita licence, tas norādīts atsevišķi lapas tekstā.