WWW mājas lapas izvietošana LU serverī

http://itserviss.lu.lv/?q=lv/webpage

LU lietotāji var izvietot savas mājas lapas uz LU servera. Šīs lapas adrese būs formā http://home.lanet.lv/~logins, kur logins aizstājams ar Jūsu LU lietotājvārdu.

Rakstot Internet pārlūkprogrammā šādu mājas lapas adresi, tiek uzskatīts, ka Jūsu mājas lapas galvenais fails sauksies index.html. Kādiem rīkiem Jūs šo teksta failu veidojat, nav nozīmes, un tā ir Jūsu pašu izvēle. Taču šī instrukcija ir par to, kā pislēgties serverim un augšupielādēt failus, lai mājas lapas adrese funkcionētu, kā Jūs esat to paredzējis, nevis par to, kā jāizskatās html faila izejas kodam (source).


Tātad, lai pieslēgtos pie LU servera, kur liksim savu mājas lapu, ņemam talkā SCP progammatūru (ne ftp!), piemēram, WinSCP (smuka grafiskās saskarnes programma, kas uzvedas līdzīgi ftp klientam). Uzinstalējam.


Palaižam programmu Start->Programs->WinSCP3->WinSCP.

Norādām "host name" - ieva.sp.lanet.lv. Ievadām savu LU lietotājvārdu un paroli, kā uzrādīts, attiecīgajos lauciņos. Pārliecināmies, vai ir iezīmēta radiopoga "SCP", un spiežam "Login".


Kad esam pieslēgušies serverim, redzam tipisku ainu: pa kreisi ir failu pārlūks Jūsu lokālajam diskam, pa labi - faili un direktorijas uz Jūsu diska apgabala uz LU servera.


Failu pārlūkā pa kreisi (lokālajā datorā) aizklikšķinieties līdz direktorijai, kur Jūs esat sagatavojis savu mājas lapu.
Tad pārejiet uz pārlūku pa labi (uz LU servera).

Gluži kā attēlā, nospiediet "F7 Create Directory". Izlec logs, kas piedāvā ievadīt jaunveidojamās direktorijas nosaukumu. Ierakstām public_html (precīzi šādi ir jāsaucas direktorijai, kurā būs Jūsu mājas lapa) un spiežam OK. Tagad Jūs redzat, ka uz LU servera ir izveidota jauna direktorija.

Lai pārceltu failus no lokālā diska uz serveri, aizklikšķinieties abās pārlūka pusēs līdz direktorijām, no kuras jāpārceļ faili (kreisajā pusē - lokālā direktorija) un uz kuru jāpārceļ faili (labajā pusē - serveris). Ja jāpārceļ faili uz mājas lapas galveno direktoriju, tad labajā pusē jāatver šī jaunizveidotā public_html direktorija. Iezīmējiet pārceļamos failus un/vai direktorijas, spiediet pogu "F5 Copy". "Copy" dialogā, ja galamērķa direktorija ir pareizā, spiediet "Copy".


Ja gadījumā priekšā jau ir faili un/vai direktorijas ar vienādiem nosaukumiem, Jūs par to brīdina:

Tagad, ja viss ir pareizi, tad faili smuki tiek pārkopēti. Tagad veram vaļā Internet pārlūkprogrammu, ierakstām savas mājas lapas adresi un lūkojam, kā izskatās.


SSI - html faila kā teksta fragmenta ievietošana

http://itserviss.lu.lv/?q=ssi

SSI (server side includes) tehnoloģijas var izmantot gan visi home.lanet.lv lappušu uzturētāji, gan arī tie, kas caur ieva.sp.lanet.lv serveri uztur Lanet centrā esošos organizāciju, LU struktūrvienību un projektu virtuālos webserverus.

Tipiskākais SSI pielietojums ir failu iekļaušana citos html dokumentos, lai atvieglotu uzturēšanu plašām mājaslapām, kurās vajadzīgi vienādi html fragmenti daudzos dokumentos.

Piemēram, ja vēlaties, lai visās jūsu lapās būtu vienādas kreisās puses, tad kreisās puses attēlošanai nepieciešamo html fragmentu jāieraksta failā "ietvars.html", bet šī fragmenta vietā jāieraksta rindiņa

‹!--#include virtual="ietvars.html" --›

Turpmāk, lai izmainītu lapu kreiso pusi, jums nebūs jāveic izmaiņas katrā failā, bet tikai failā "ietvars.html". Lai augstāk rakstītais izpildītos, failam, kurā ir šāda rindiņa, obligāti jābūt ar paplašinājumu .shtml.

Lūk, piemērs, kur redzams, kā index.shtml fails "izsauc" failu ietvars.html:
SSI

Failu apvienošana notiek serverī (home.lanet.lv) un klients (parasti - lapas lasītāja pārlūkprogramma) saņem gatavu, apvienotu html dokumentu. Vairāk par SSI iespējām var uzzināt no Apache webservera palīdzības:

http://httpd.apache.org/docs/2.0/howto/ssi.html
http://httpd.apache.org/docs/2.0/mod/mod_include.html

Šajos aprakstos pieminētā exec komanda uz home.lanet.lv nav atļauta.

Līdz ar SSI ieviešanu ieviesta vēl viena izmaiņa home.lanet.lv webserverī - līdz šim vienīgais iespējamais direktorijas indeksa faila* nosaukums bija index.html.

Turpmāk par direktorijas (foldera) augstākās prioritātes indeksa failu kalpos fails ar nosaukumu index.shtml. Ja tāda faila attiecīgajā direktorijā nav, tad indeksa fails būs index.html. Esošajās home.lanet.lv lapās (arī virtuālajos serveros) šādu indeksa failu dublēšanās SSI ieviešanas brīdī nav konstatēta un lapu uzturētājiem nekādas pārbaudes vai izmaiņas šajā sakarā nav jāveic.* direktorijas indeksa fails - fails, kurš weblapu skatīšanā tiek izmantots, ja URLā nekāds faila nosaukums nav norādīts.